Lens nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Lens hakkında herşey lensbilgi.com da...

Kontakt Lens nedir?
Kontakt Lensin tarihi
Kontakt Lens çeşitleri
Renkli Lensler
Numaralı Lensler
Avantajları ve Dezavantajları
Lenslerin Kullanımı
Kontakt Lensin bakımı
Çıkarılması gereken durumlar
Karşılaşılan sorunlar
Kullananlara İpuçları
Sıkça Sorulan Sorular
 

Göz kuruluğu
Hipermetropi
Astigmatizma
 

anasayfa

 


Kontakt Lens Nedir?

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir, diğer adıysa "temas camları" dır. Halk arasında "Lens" olarak tabir edilir. Kornea ön yüzeyine takılarak görme kusurlarını düzeltmek için optik amaçlı kullanılmaktadır. Kontakt lensler optik amaçlı olarak kullanılmakla beraber kozmetik ve tedavi edici amacıyla da kullanılmakta olan bir çeşit protezdir. Kontakt lensler, kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların tashihi veya bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir. Refraksiyon ve optikle ilgili ilkeler gözlüklere benzer şekilde kontakt lenslere de uygulanır. Bunlar, miyopi ve hipermetropi derecesine göre kornea eğriliğini bir kontakt lens yüzeyi ile değiştirerek var olan kusuru düzeltirler.

Kontak lensler göz ile direkt temas halinde olduğundan dolayı dikkatle seçilmeli ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Astigmatizmalarin çoğunlukla kornea ön yüzeyinin çarpıklığı sonucu oluşmasından dolayı ya sert kontakt lenslerin kullanılması ya da özel olarak astigmatizmaya yönelik üretilmiş yumuşak lenslerin kullanılması gerekir. Miyop veya hipermetroplar için üretilmiş ve fiyatı cazip olan yumuşak kontakt lensler en fazla -1,0 diyoptri kadar bir astigmatizmayi düzeltebilirler.

Küçük numaralarda gözlük ve kontakt lens numaraları ayni iken numara arttıkça miyopların gözlüğe göre daha küçük, hipermetropların ise daha büyük numaralı bir lens kullanmaları gerekir. Son yıllarda kontakt lens teknolojisi çok gelişmiş ve lenslerin kullanımını kolaylaştıran ve kullanım süresini uzatan yeni tasarım ve materyaller geliştirilmiştir.

Lensler Sert ve yumuşak olarak 2 kategoriye ayrılır. Bunlar için Kontakt Lens Çeşitleri sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Aradığınızı bulamadıysanız birde buradan arayın:

 

   www.lensbilgi.com - astroloji

  Copyright © 2007 Lensbilgi.com